Mladší vzhled, bezstarostný smích a jídlo bez problémů: zubní náhrady vám přinášejí do života mnoho výhod, které rozhodujícím způsobem ovlivňují jeho kvalitu – když si na ně zvyknete. Samozřejmě to vyžaduje trpělivost a čas, v konečném důsledku se však se zubními náhradami budete cítit úplně pohodlně. Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, které vám pomohou, abyste si na zubní náhrady rychleji zvykli.
Je normální, že na začátku budete mít obavy z mluvení a jídla – budete mít totiž v ústech něco, na co nejste zvyklí. Nejdůležitější je co nejrychleji překonat pocit, že máte v ústech cizí předmět. Důležité je nosit náhradu stále. Pokud si ji budete před spaním vyndávat, hůře si na ni zvyknete. Před spaním si náhradu důkladně vyčistěte a ponechejte si ji v ústech i během spánku. Sliznice a dásně vám tak zesílí, přičemž čelisti budou v pohybu a zachovají si aktivitu.
Nedělejte si starosti: zvládnete to! Podařilo se to milionům jiných lidí. A mějte vždy na paměti, že si nikdo ve vašem okolí nevšimne, že máte zubní náhrady. Chovejte se úplně normálně a myslete na to, že díky novým zubům vypadáte mladší a hezčí.
1. den:
Nové zubní náhrady jsou pro vás výzvou. Zvládnete to snadněji, když se zpočátku vyhnete konzumaci jídla, které se těžko rozkousává, a dáte přednost měkkým potravinám, kterými si nepoškodíte dásně.
2. - 14. den:
Vaše ústa si zvykají na zubní náhrady a obvykle dochází ke zvýšené tvorbě slin a vzniku menších otlaků. Bolest způsobenou otlaky vám utlumí vyplachování úst teplou slanou vodou. Když si budete zvykat na zubní náhrady, může vám pomoci i Hojivý gel Protefix. Pokud se příznaky nezlepšují, poraďte se se svým zubařem a požádejte o potřebné úpravy náhrad. Pokud máte nasazenou celkovou zubní náhradu nebo pokud vám nedávnou vytrhli zuby, trvá proces hojení o něco déle.
15. - 29. den:
Postupně si zvykáte na pocit cizího předmětu v ústech a nadále si procvičujete komunikaci a jídlo se zubními náhradami. Otlaky mizí a klesá i tvorba slin. Nyní je správná doba na vyzkoušení fixačního přípravku, který vám nasazení náhrad lépe přizpůsobí a zabezpečí jejich pohodlné nošení. Opět stejná rada: dodržujte při jeho nanášení přiložené pokyny!
30. den:
Dokázali jste to! Celý měsíc se zubními náhradami! Zasloužíte si odměnu. Ale i když se vám bude zdát, že se už náhrady staly přirozenou součástí vašeho života, nezapomeňte si je pravidelně nechat zkontrolovat od zubaře!
Mnoho pacientů znepokojuje, zda budou schopni se zubními náhradami uspokojivě jíst a pít. Sedí mi moje nové zuby dobře, můžu se zakousnout do tvrdší potraviny, nebo bych měl raději konzumovat měkčí druhy potravin?
Odpovědi na tyto otázky závisí na několika faktorech. Důležitý je materiál, z něhož jsou náhrady vyrobeny, a skutečnost, zda máte částečné nebo celkové zubní náhrady. Neméně důležité je vaše osobní přijetí zubních náhrad. U lidí, jejichž psychika se náhradám brání, je více pravděpodobné, že při jejich užívání narazí na problémy.
Zpočátku můžete při konzumaci jídla se zubními náhradami pociťovat nezvyk a je možné, že se dostaví nepříjemné pocity. Není vyloučeno, že budete chuti vnímat omezeně nebo odlišně, protože chuťové pohárky v podnebí úst máte částečně překryté plochou zubní náhrady. Po chvíli se však vaše vnímání chutí nové situaci přizpůsobí a vaše oblíbená jídla budou určitě chutnat stejně jako předtím.
8 tipů pro jídlo se zubními náhradami v počátečním období:
Zpočátku může nový cizí předmět v ústní dutině způsobit při komunikaci určité potíže. Artikulace vlastně představuje komplexní souhru několika svalů, které si na sebe v průběhu let optimálně zvykly. Je přirozené, že se jejich pohyby budou muset nové situaci s nasazenými zubními náhradami přizpůsobit. Nedělejte si však starosti, naše hlasové ústrojí se dokáže přizpůsobit nové situaci v každém věku.
Zejména zpočátku může být náročné vyslovování sykavek a hlásek jako „p“, „f“ a „v“. Také zde platí známé „opakování matka moudrosti“. Čím víc budete mluvit nebo procvičovat mluvení s nasazenými zubními náhradami, tím dříve se dokážete znovu srozumitelně vyjadřovat. Čtěte si nahlas novinové články a požádejte přátele nebo příbuzné, aby si vás poslechli. Brzy se budete vyjadřovat plynule a srozumitelně jako předtím.
Některým lidem se zdá, že se jim s nasazenými zubními náhradami mírně změnil hlas. Příčinou je změněný přenos zvuků v čelisti a v lebce. Ostatním se ale váš hlas nebude zdát změněný. Při mluvení s nasazenými zubními náhradami může dojít k vydávání vrzavých nebo praskavých zvuků – neznepokojujte se, tyto zvuky vaši posluchači obvykle neslyší.
7 tipů pro mluvení s nasazenými zubními náhradami: